Giełda INWESTOR

Psychologia inwestowania: jak radzić sobie ze stratami?

Psychologia inwestowania: jak radzić sobie ze stratami?
Strata pieniędzy na giełdzie jest dla większości traderów pigułką trudną do

Data publikacji: 2016-09-13, 14:00
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Psychologia inwestowania: jak radzić sobie ze stratami?
Kategoria: Giełda, INWESTOR

Strata pieniędzy na giełdzie jest dla większości traderów pigułką trudną do przełknięcia.

Psychologia inwestowania: jak radzić sobie ze stratami? Giełda, INWESTOR - Strata pieniędzy na giełdzie jest dla większości traderów pigułką trudną do przełknięcia.

Strata pieniędzy na giełdzie jest dla większości traderów pigułką trudną do przełknięcia. Większa strata może nie tylko wymieść do czysta konto, ale też podkopać pewność siebie. Jeśli pozwolisz, żeby strach spowodował u ciebie utratę kontroli, nigdy nie odniesiesz sukcesu na tym polu. Awersja przed bólem to potężny mechanizm w psychice każdego człowieka i wpływa negatywnie na wiele dziedzin życia, a zwłaszcza na inwestycje.

Traderzy, który pozwolili, żeby to strach dyktował im, co mają robić, tracą wiele i ich strategie okazują się złe. Skutkuje to pojawieniem się syndromu zwanego awersją do strat (loss aversion). Tę fazę odkrył i udowodnił psycholog i noblista Daniel Kahneman wraz Amosem Tverskim. Chodzi o to, że ludzie zdecydowanie wolą unikać strat niż czerpać zyski. Jeśli chodzi o pieniądze – w tym przypadku o pieniądze z inwestowania na rynku – tendencja ta ujawnia się z jeszcze większą siłą.

Jednym z pierwszych kroków do tego, by odnieść sukces jako trader, jest szlifowanie swojego wewnętrznego podejścia do handlu. Oznacza to przede wszystkim uporanie się z własną awersją do strat. Według Tverskiego i Kahnemana nasz mózg odczuwa straty dwukrotnie bardziej niż zyski. Wiele wskazuje na to, że ludzie są tak bardzo nastawieni na unikanie strat, że większość z nas jest gotowa nawet na hazardowe zagrywki, byleby tylko ich uniknąć. [1]

Mimo tej psychicznej skłonności istnieje kilka kroków, które mogą skutecznie zminimalizować lęk przed stratą. Pierwszym z nich jest uświadomienie sobie, że straty po prostu się zdarzają. Nawet jeśli przyjąłeś efektywną strategię i realizujesz ją bezbłędnie, nadal zdany jesteś na prawo prawdopodobieństwa.

A to już wiesz?  Rynek walutowy – jak inwestować w okresie niestabilności?

Według Petera Lyncha, amerykańskiego inwestora i biznesmena: „W tej branży, jeśli jesteś dobry, to masz rację sześć razy na dziesięć. Nigdy nie będziesz miał racji dziewięć razy”. [2]

Jeśli podejrzewasz, że na poniesione przez ciebie straty miało wpływ coś więcej niż tylko prawo prawdopodobieństwa, na przykład nieodpowiednie reakcje lub słaba strategia, zrób sobie przerwę od inwestowania. Da ci ona czas na przepracowanie tego, co się wydarzyło i identyfikację źródła strat. To również świetny moment na dopracowanie strategii i ukierunkowanie się od nowa.

Drugim krokiem zminimalizowania awersji przed stratą jest nauczenie się tyle ile tylko się da o instrumentach finansowych i rynkach, na których działasz. Dobrze poinformowany trader to pewniejszy trader. Taki, który jest mniej podatny na straty. Obejmuje to między innymi zrozumienie niuansów technicznej i fundamentalne analizy, założenie skutecznej strategii i właściwe zarządzanie ryzykiem, a także określenie swoich oczekiwań. Zwłaszcza zarządzanie ryzykiem – to czynnik absolutnie kluczowy na drodze do sukcesu inwestycyjnego. Poprzez zidentyfikowanie punktów wejścia i wyjścia z transakcji, korzystanie ze zleceń stop-loss i dokładne zdefiniowanie poziomu obsunięcia kapitału (drawdown) zapewnisz sobie lepszą pozycję, by niemal automatycznie zminimalizować ryzyko poniesienia strat.

Trzeci krok to utrzymanie swojej motywacji poprzez nieustanne przypominanie sobie, dlaczego w ogóle zostałeś traderem. Inwestowanie to długi proces, który – pod warunkiem że odbywa się prawidłowo – powinien przynieść ci z czasem lepsze wyniki. Jednym z najlepszych remediów na awersję do strat jest odniesienie sukcesu. Gdy zaczniesz zarabiać jako trader, to nie strach będzie cię motywował, lecz zysk w postaci pieniędzy.

Podsumowanie

Według większości ludzi awersja przed stratą jest oznaką człowieczeństwa. Jednak jako trader musisz nauczyć się ją minimalizować jak tylko się da, aby zachować koncentrację na generowaniu zysku, a nie na unikaniu strat. Jeśli będziesz właściwie zarządzał ryzykiem, nie będziesz marnował czasu na myślenie o tym, jak uniknąć strat.

A to już wiesz?  Powodzenie w inwestycjach nie zawsze idzie w parze z poczuciem szczęścia

W świecie handlu nie ma miejsca na zaprzeczanie.[3] Każdy inwestor, który odniósł sukces, doszedł na szczyt dzięki rozważnemu działaniu i motywacji, a nie poprzez unikanie potknięć. Kierując się nagrodą, a nie bólem, udoskonalisz swoją własną psychologię inwestowania. 

 

Dział Analiz EasyMarkets

 

[1] Cory Mitchell (November 21, 2014). “Trading Psychology – Dealing with Loss Aversion.” Vantage Point Trading.

[2] Wealth Lift. “10 Popular Investing Quotes from Peter Lynch.”

[3] Gatis Roze (September 21, 2012). “How I Deal With Trading Losses.” Stock Charts

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Psychologia inwestowania: jak radzić sobie ze stratami? Giełda, INWESTOR - Strata pieniędzy na giełdzie jest dla większości traderów pigułką trudną do przełknięcia.
Hashtagi: #Giełda #INWESTOR

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy