Praca w nocy a zmiana czasu – Wyobraź sobie taką sytuację, że pracujesz w nocy i właśnie jest to ta no, podczas której przesuwa się wskazówki zegarów.
Następuje to właśnie 25 marca,w nocy, z soboty na niedzielę, kiedy to czas zmieni się z zimowego na letni. Jeśli więc przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3, teoretycznie będziemy pracowali o godzinę krócej.
Jak to jest w rzeczywistości? Jeśli pracujemy w godzinach nocnych, czyli od 22.00 do 6.00 rano, to będziemy mieli o godzinę mniej do przepracowania. Czy w takiej sytuacji zabraknie nam jednej godziny do całkowitego przepracowanego czasu w skali roku i czy dostaniemy za to mniejszą wypłatę?
Oczywiście, że nie.
Coś takiego jak zmiana czasu została także uwzględniona w przepisach dotyczących pracy. Zgodnie z poglądem Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, za tę jak gdyby brakującą godzinę pracownicy otrzymują wynagrodzenie. Czyli pracodawca płaci mu jak za każdą dniówkę, pomimo, ze tej nocy, zamiast 8 godzin przepracował 7 godzin.
W ewidencji czasu pracy wpisuje się rzeczywistą liczbę przepracowanych godzin, dlatego trzeba to dobrze odnotować, wpisując np. 8 + 1 lub najzwyczajniej wpisać 8 godzin.
„Jeśli więc przesuniemy wskazówki zegara z godziny 2 na 3, teoretycznie będziemy pracowali o godzinę krócej.” Totalna bzdura. TEORETYCZNIE pracujemy 8 godzin. Godzine krocej pracujemy PRAKTYCZNIE. Przy zmianie czasu z letniego na zimowy PRAKTYCZNIE mamy do przepracowania 9 godzin. TEORETYCZNIE zawsze pracujemy 8 godzin.
Czepiasz się.
„TEORETYCZNIE pracujemy 8 godzin. Godzine krocej pracujemy PRAKTYCZNIE.”
BZDURA!!!
dotyczy to tylko osob na zmianie nocnej.
dla przecietnego kowalskiego roznica jest tylko taka, ze bedzie spal godzinę dluzej lub krocej
przy zmianie czasu z letniego na zimowy pracownikom wykonującym pracę w nocy winno przysługiwać
wynagrodzenie wraz z odpowiednim dodatkiem za pracę w nadgodzinach z tytułu
przekroczenia normy dobowej
W przypadku wydłużenia pracy przy przejściu na czas zimowy powstaje jedna godzina pracy w czasie ponadnormatywnym w porze nocnej, więc wynagrodzenie zasadnicze + 100 % dodatek. Bo czas pracy jest rozliczany godzinowo.
i wszystko jasne
:
Zmiana czasu z zimowego na letni a praca w porze nocnej
Już w ten weekend, tj. 30 marca 2008 r., w nocy, trzeba będzie przestawić zegar z godziny 2.00 na 3.00. Zamiast czasu zimowego, będziemy mieli czas letni. W jaki sposób rozliczyć pracowników zatrudnionych w tym czasie w porze nocnej? Koniecznie przeczytaj ten tekst!
1. Przejście na czas letni – jedna godzina „znika”
W marcu br. pracownik pracujący w momencie zmiany czasu, np. na III zmianie od 22.00 do 6.00 rano, będzie miał o 1 godzinę mniej do przepracowania. Oznacza to, że faktycznie w okresie rozliczeniowym obejmującym marzec 2008 r. przepracuje on 159 godzin, choć pracownicy zatrudnieni w innych godzinach będą musieli przepracować 160 godzin (taki jest wymiar czasu pracy w marcu 2008 r.).
2. Pensja zostaje bez zmiany
Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy wykonujący pracę 30 marca 2008 r. w nocy musi otrzymać wynagrodzenie takie, jakie dostałby gdyby przepracował 8 godzin. Nie jest bowiem jego winą, że z powodu zmiany czasu nie miał możliwości wypracowania 160 godzin (jest to pogląd Głównego Inspektoratu Pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).
3. W ewidencji pisz prawdę
Wypełniając kartę ewidencji czasu pracy, pracodawca ma obowiązek podawać faktyczną liczbę przepracowanych godzin. Tak więc, osobie, której praca rozpoczęła się 29 marca (w sobotę) o godz. 22.00, a zakończyła 30 marca (w niedzielę) o godz. 6.00, należy w karcie wpisać 7 godzin. Jednakże – aby uniknąć uwag inspektora pracy – warto też w jakiś sposób odnotować brakującą godzinę (np. wpisując w ewidencji: 7 + 1) w przypadku podstawowego systemu czasu pracy. Poza tym, warto zauważyć, że nie w każdym komputerowym programie kadrowo-płacowym jest możliwość ewidencjonowania 1 godziny nieprzepracowanej, za którą należy się wynagrodzenie. W takim przypadku, nie ma innej możliwości niż wpisanie 8 godzin.
Podstawa prawna:
» art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
» § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 marca 2004 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2004 – 2008 (Dz.U. nr 45, poz. 418).